Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Audiotextová Bible ve Schoolfunu

28.01.2020 zdroj: Vít Pechanec

Mnozí z návštěvníků si již patrně všimli nového piktogramu na ploše nabídky vzdělávacích programů ve SCHOOLFUNu doplněného lakonickým nápisem "Bible". Ano, ve Schoolfunu je nově k dispozici i Písmo svaté aneb Kniha knih!

Bible se stala v podstatě první audiotextovou knihou, kterou jsme na naší platformě zpřístupnili. Tedy abychom byli přesní, audiotextovou verzi (zobrazený text je čten) má jen Nový zákon, Starý zákon je prozatím pouze textový. Kromě dalších je právě i toto důvod, proč jsou knihy Starého zákona netradičně umíštěny za Novým zákonem.

Jako veškerý ostatní obsah ve SCHOOLFUNu, Bibli je možné si spustit online v prohlížeči a nebo si stáhnout jednotlivé knihy Bible do mobilní aplikace GEOFUN na telefonu se systémem Android nebo iOS a mít tak audiotextové knihy k dispozici bez potřeby internetového připojení.

No a nebyl by to GEOFUN, kdyby se spokojil se současnou neinteraktivní podobou. Do budoucna je v plánu k textům doplnit ilustrace, mapy, možná i výklady a podněty a otázky k přemýšlení nad textem. Vysoká náročnost takového úkolu se ale jistě neobejde bez partnera v podobě nějaké biblické školy, křesťanské organizace apod. Vhodnou ukázkou jistě mohou být zpracované hry na životní příběhy biblických postav, které jsou zpracovány pod názvem Největší příběhy všech dob.

Partneři

Nadační fond překladu BibleA když jsme zmínili ty partnery, obrovský dík patří Nadačnímu fondu překladu Bible za poskytnutí Českého studijního překladu Bible včetně zmíněných audionahrávek Nového zákona. Ilustrace jednotlivých knih Písma byly získány z Wikimedie od autora Jima Padgetta - Sweet Publishing. Projekt významně podpořilo Křesťanské centrum Svitavy.

Mimochodem odhadli byste, kolik taková Bible zabere místa na našem serveru? Je to cca 590 MB dat :)

Co je Bible?

Bible je soubor starověkých textů, které křesťanství a zčásti i judaismus považují za posvátné a inspirované Bohem. Křesťanská Bible se skládá ze dvou částí, které se označují jako Starý a Nový zákon. Starý zákon je tvořen posvátnými texty judaismu, mladší křesťanský Nový zákon je věnován Ježíši Kristu, jeho učení a počátkům křesťanství.

Bible je nejpřekládanější a nejvydávanější knihou, první Gutenbergovo vydání z roku 1452 je první tištěnou knihou na Západě. První český překlad celé Bible vznikl kolem roku 1360.

Nový zákon na Starý výslovně navazuje („Nepřišel jsem Zákon zrušit, ale naplnit“ (citace z Evangelia podle Matouše 5:17) a ukazuje Ježíše jako Mesiáše - spasitele lidstva, který svou obětí na kříži vykoupil hřích jednotlivých lidí.

V běžných biblických vydáních je text každé knihy dělen na kapitoly a každá kapitola na verše. Stejné dělení je užito i v našem zpracování, čísla veršů jsou standardně zobrazena horním indexem.

Bible v české kotlině

A jak to bylo s Biblí u nás? Významným počinem byl překlad části Písma (evangelií) do staroslověnského jazyka Konstantinem a Metodějem během jejich velkomoravské mise (počátek 862), ke kterému se zachovala předmluva (Proglas). 

Nejvýznamnějším a nejznámějším českým překladem je Bible kralická ze 16. století, první český překlad z původních jazyků. Bible kralických bratří je významným dílem české a slovanské kultury. Ve slovanských jazycích byla vůbec první, na světě pátý národní překlad z původních jazyků. 

Ve 20. století byl nejvýznamnějším Český ekumenický překlad, který vznikal v letech 1961–1979. Námi použitý Český studijní překlad je jeden z moderních českých překladů Bible, který má za cíl podat co nejpřesnější filologický obraz originálu.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bible

Poznámka: Určitě to bude chtít časem udělat samostatnou hru o Bibli samotné :).

Audiotextová Bible ve Schoolfunu, zdroj: Pixabay.com

Mluvící Bible

Kniha knih, která s Tebou mluví! Děkujeme Nadačnímu fondu překladu Bible za poskytnutí Českého studijního překladu Bible včetně a audionahrávek Nového zákona. Knihy Starého zákona jsou netradičně uvedeny...

Loading the player ...